Artystki – Anarchistki w „szaleństwie” Awangard, kontynuacja

12 grudnia 2012
Artystki – Anarchistki w „szaleństwie” Awangard, kontynuacja

Wykład dr Katarzyny Lewandowskiej

czwartek, 13 grudnia, godz. 18.00, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, LabSen, wstęp wolny!

Może się wydawać, że Wielkie Awangardy były konstruowane przede wszystkim przez Mężczyzn. Dziś wiemy, że to zupełnie fałszywy pogląd – Leonor Fini, Leonora Carrington, Kay Sage, Dorothea Tanning, Katarzyna Kobro, Hannah Hoch, Natalia Gonczarowa, Méret Oppenheim – nie tylko były Żonami Artystów, ale przede wszystkimi znakomitymi twórczyniami, które bezpardonowo rozprawiały się z szeroko pojmowaną tradycją.

Teraz dopiero badacze odnajdują te niezwykłe, kobiece Osobliwości. Kreatury pochowane gdzieś w zakamarkach historii powoli otwierają drzwi i wychodzą na zewnątrz. Tak samo innowacyjne, odważne, zbuntowane jak ich Koledzy.

Cykl wykładów o sztuce Artystki-Anarchistki dotyczy Artystek – Buntowniczek w szerokim rozumieniu tego słowa. Prowokacją do skonstruowania takiego bloku tematycznego były niedawne wydarzenia w Rosji związane z szeroko komentowanym procesem Pussy Riot. Wywołały one szereg trudnych pytań: 1. Czym jest cenzura, kim jest cenzor, czy można cenzurować, czy są granice cenzury? 2. Kim jest artysta? Czy artysta może wszytko tworząc dzieło sztuki? Czy istnieje jakiś moment, który sprawia, że działanie artystyczne traci tę specyficzną aurę na rzecz perwersji i wyłącznego oszołomienia publiczności? Czy wszystko co wychodzi z artysty (w dosłownym tego słowa znaczeniu) jest dziełem sztuki?

Poprzez przedstawienie i gruntowne przeanalizowanie działań artystycznych wybranych Artystek-Anarchistek będziemy próbowali na kolejnych spotkaniach odpowiedzieć na wyżej postawione kwestie.

Więcj informacji można znaleźć tutaj: http://csw.torun.pl/edukacja/spotkania-i-wyklady/copy_of_news_item.2012-11-12.1676736939