Suki. Autoportret z kochanką

10 – 18.06.2013

Galeria nad Wisłą, ul. Przybyszewskiego 6, Toruń

• 10 czerwca 2013, godz. 18.30 – otwarcie wystawy
  • 10 czerwca 2013, godz. 19.00 – wykład „Suka-Artystka-suka” dr Katarzyny Lewandowskiej, wykładowczyni Studiów podyplomowych z zakresu gender przy Instytucie Filozofii UMK.
  • 18 czerwca 2013 – finisaż wystawy połączony z obroną dyplomu.

WSTĘP WOLNY

Instalacja „Suki. Autoportret z kochanką” jest autoportretem autorki wraz z portretem jej kochanki. Może być odczytywana jako opowieść o animalistycznym pożądaniu, o symbiozie, kobiecości. Może próbować odebrać słowu „zezwierzęcenie” jego negatywne konotacje. Sam tytuł instalacji jest próbą subwersywnego wykorzystania i przejęcia symboliki zawartej w słowie „suka”.

Instalacja wykonana jest z futer zwierzęcych, które autorka zbierała od znajomych – są to futra niepotrzebne, nieużywane lub stare, a więc wykorzystanie ich w pracy artystycznej nie przyczyniło się do śmierci żadnego stworzenia.

Użyty materiał – zwierzęce futro i skóra – nie jest  neutralny. Nadal przywołuje konotacje z ekskluzywnością, przemysłem modowym, a z drugiej strony wzbudza niepokój przez oczywiste związki ze śmiercią, choć jako produkt finalny jest wyestetyzowany i wyczyszczony z elementów, które przypominają o tym, że „ktoś” musiał oddać życie by powstało, czyli pazurów, uszu, oczu. Można więc odebrać pracę jako krytykę wykorzystywania zwierząt w celach nieugruntowanych realną potrzebą.

Autorka wchodzi w rolę zwierzęcia, dobrowolnie depersonalizuje się, odczłowiecza. Praca ma więc też wydźwięk gry/potyczki z antropocentryzmem. Jest wyrazem zainteresowania autorki takimi zagadnieniami jak nieantropocentryczna etyka, posthumanizm, ekofeminizm, sztuka zwierzęca.

Jest to instalacja, której dotykowość podkreślona jest nie tylko poprzez użyty materiał, ale przez sam proces tworzenia: figury ludzkie powstały poprzez zdejmowanie odlewów z ciała modelek – poprzez dotyk, który zastąpił spojrzenie.

„Suki. Autoportret z kochanką”. Instalacja rzeźbiarska 2013. Odlewy ciała z masy kredowo-papierowej, futra oraz skóra zwierzęca z: nutrii, lisa, owcy, krowy, sarny, renifera, szynszyli, królika, norki, dzika.

Liliana Piskorska

Ur. w 1988 roku, studentka na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na specjalności Media Rysunkowe. W 2011 roku studiowała w Warszawie w ramach programu MOST. Współtworzyła kolektywne i eksperymentalne działanie o nazwie PRZEprojekt w CSW Toruń w 2012 roku. Uczestniczka licznych plenerów w tym: X Międzynarodowego Pleneru: „Lviv, Spirit, Symbol, Sign”. Obecnie kończy studia oraz pracuje nad dyplomem artystycznym.

W jej pracach pojawiają się wątki, z jednej strony feministyczne, choć bardziej w kategorii poszukiwań tożsamościowych, czy pastiszowych (gra z własnym wizerunkiem), a z drugiej strony są to działania o charakterze analitycznym, odnoszącym się do sytuacji społeczno kulturowej. Pole jej zainteresowań obejmuje wątki związane z cielesnością, relacjami władzy oraz subwersywnym traktowaniem normatywności. I siebie.

Informacje na bieżąco: galerianadwisla.pl

W przypadku chęci zobaczenia wystawy w terminach innych niż 10 czerwca, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: + 48 600 811 276.

Tekst i zdjęcie – materiały prasowe organizatora.